Clubhouse nedir? Geçen yıl Clubhouse  hakkında çok fazla vızıltı oldu  ve bazı insanları tüm bu yaygara ve kargaşanın ne hakkında olduğunu merak etmeye bıraktı. Her zaman yeni uygulamalar gelip giderken, Clubhouse son hafızadaki en benzersiz uygulama sürümlerinden biri olarak öne çıkmayı başardı .

Sosyal ağ uygulamaları söz konusu olduğunda, çoğu insan Twitter, Facebook ve Instagram gibi hizmetleri düşünür. İnsanlar metin veya fotoğraf/video gönderileri oluşturur, diğer kullanıcılar bunları beğenebilir ve bunlara yorum yapabilir ve bu uygulamalardan birini her açtığınızda gezinmek için sonsuz bir listedir. Amacı olan ve yukarıda bahsedilen uygulamalar için iyi çalışan bir tasarımdır, ancak bu, bir sosyal medya platformunun çalışmasının tek yolu olduğu anlamına gelmez.

Clubhouse, en temel anlamıyla bir sosyal ağ uygulamasıdır, ancak insanların etkileşim şekli oldukça farklıdır. Clubhouse uygulamasını açtıktan sonra , kullanıcılara katılacakları sanal odaların bir listesi sunulur. Her odada, akla gelebilecek herhangi bir konu hakkında konuşan küçük bir konuşmacı grubu vardır. Buna karşılık, kullanıcıların geri kalanı, arkalarına yaslanıp eldeki konuşmayı dinleyen izleyici üyeleridir. Tüm deneyim yalnızca seslidir ve kullanıcılar istedikleri zaman odalar arasında geçiş yapabilir, bu odalardan birinde konuşmayı talep edebilir veya başkalarının katılması için kendi odalarını oluşturabilir. Kullanıcılar video akışı yapmak veya bir şey söylemek için metin kullanmak için kameralarını asla açamazlar. Bir blog yazısında belirtildiği gibi , şirket diyor ki , “Clubhouse yalnızca seslidir ve sesin çok özel bir ortam olduğunu düşünüyoruz. Kamera açık değilken göz teması, ne giydiğiniz veya nerede olduğunuz konusunda endişelenmenize gerek yok.”

Clubhouse Neden Bu Kadar Popüler Oldu?

Clubhouse’un başarısının birkaç temel nedeni var, bunlardan ilki çıkış zamanlaması ile ilgili. Clubhouse ilk olarak Nisan 2020’de hizmete girdi. Bu, yükselen COVID-19 vakaları nedeniyle dünyanın büyük bir kısmının kapanmasından kısa bir süre sonra, birçok insanın evde kalmasına ve nadiren evlerini terk etmesine neden oldu. Clubhouse, insanların Twitter veya Facebook’tan daha cana yakın bir şekilde bağlantıda kalmasının bir yolu olarak ortaya çıktı, ancak aynı zamanda birini yüz yüze görmekten çok daha özel hissettiriyor.

Clubhouse nedir? Ayrıca, Clubhouse’un oldukça özel bir uygulama olduğu (ve hala da) gerçeği var. Clubhouse, lansmanından sonra bir yıldan fazla bir süre iPhone ile sınırlı kaldı ve Android uygulaması yalnızca Mayıs 2021’de kullanıma sunuldu. Daha da dikkat çekici olanı, beta sürümünde kalırken  Clubhouse’un yalnızca bir davetle kullanılabilmesidir . Uygulamayı herkes indirebilir ve kayıt işlemine başlayabilir, ancak davet olmadan içeri girmek mümkün değildir. Mevcut Clubhouse kullanıcıları, katılmak isteyen yeni üyeleri kolayca davet edebilir, ancak öyle olsa bile, bir uygulamanın parçası olma fikri bu şekilde değildir. herkesin kullanabileceği, Clubhouse’un daha benzersiz ve heyecan verici hissetmesine yardımcı oldu.

Clubhouse nedir? Clubhouse için geleceğin ne olduğunu söylemek zor, ancak en azından şu anda 2021’de piyasadaki en popüler sosyal uygulamalardan biri. Orijinal şovlar ve içerik oluşturucu tüyoları gibi yeni özellikler, Clubhouse’u önümüzdeki aylarda/yıllarda ileriye taşımayı hedefliyor; bu, kaç rakip uygulamanın formülünü kopyalamayı denediği dikkate alındığında önemli. İlk çıkışından bu yana Twitter, Facebook, Reddit, LinkedIn, Spotify ve diğerleri kendi Clubhouse benzeri özelliklerini açıkladılar. Clubhouse’un kendisinin uzun süre orada kalıp kalmayacağı henüz belli değil, ancak kesin olan şu ki, insanların sosyal medya hakkındaki düşünceleri üzerinde şimdiden büyük bir etkisi oldu. Ve bu arkadaşlar, küçük bir başarı değil.

Çin’de neden bu kadar popüler oldu?

Uygulamanın değeri, münhasırlığının ötesine geçer.

Çin’de sansür, baskı ve hükümet kontrolü yaygınken , Clubhouse diğer sosyal medya ağları Instagram ve Facebook’un aksine birkaç ay boyunca Çin’in güvenlik duvarının radarına girmeyi başardı. Son haftalarda çok popüler hale geldi, çok sayıda Çinli kullanıcıyı kendine çekti ve onlara “özgür ifade özgürlüğü” için nadir bir şans verdi ve Sincan, Hong Kong ve Tayvan dahil olmak üzere anakarada genellikle engellenen konularda tartışmalara katıldı.

Kuvars bildirdi o “Çinli kullanıcılar, büyük ölçüde teknoloji yatırımcılar ve profesyoneller, demokrasi aksi eve sansür olacağını konular hakkında konuşmak için boşluk kullanıyor.”

Çin’deki e-ticaret siteleri, Clubhouse’un umutlu kullanıcılarına davetiye satın alma şansı sunuyordu. Xianyu ve Taobao gibi platformlarda davet kodları 150 – 400 yuan (23 – 61 $) arasında satılıyordu.

Elon Musk’ın bununla ne ilgisi var?

Clubhouse, Silikon Vadisi girişimcileri Paul Davidson ve Rohan Seth tarafından başlatıldığı Mart 2020’den beri var. Mayıs 2020’de yalnızca 1.500 kullanıcısı vardı ve değeri 100 milyon dolardı .

Ancak bu hafta Elon Musk, Robinhood CEO’su Vlad Tenev ile Clubhouse’da bir sesli sohbete ev sahipliği yaptığında ana akım haline geldi. Etkinlik, uygulama konuşma odası sınırlarını aştı ve YouTube’a canlı olarak yayınlandı. Clubhouse’un başlangıç ​​listelerinin en üstüne çıkmasına yardımcı oldu ve davetler için bir mücadeleye yol açtı. 1 Şubat 2021 itibariyle Clubhouse’un 2 milyon kullanıcısı var . Clubhouse, içerik oluşturuculara doğrudan uygulama üzerinden ödeme yapmak için bahşiş, bilet veya abonelik gibi yakında çıkacak yeni özellikleri duyurdu . Sonra yeni fon kaldırdı lansmanından bu yana, Kulüp şimdi 1 milyar $ değerinde ve bir kabul edilir Unicorn başlangıç Airbnb, Uber ve SpaceX gibi.

Reuters, üyelik talebinin artık o kadar sıcak olduğunu ve Reddit, eBay ve Craigslist gibi platformlarda onlar için bir pazarın büyüdüğünü bildirdi. Çin’de davetiyeler Alibaba’nın ikinci el pazar yeri Idle Fish’te satılıyor.

Musk, Tenev ile yaptığı sohbet sırasında Clubhouse’un cazibesini özetledi ve “bağlam değiştirmenin zihin katili olduğunu” belirtti. Buradaki fikir, kullanıcılar bildirimler devre dışıyken Clubhouse’a giriş yaptıklarında, her seferinde bir konuya odaklanabilmeleridir.