..................... 2021 Dijital Pazarlama Nedir? | 2021 Dijital Pazarlama Çeşitleri Nelerdir?

İşletmelerin marka olabilmesi, kazançlarının artması için 15 yıllık tecrübeyi 2020 itibariyle online olarak hizmet vermekteyiz.
Online satış pazarlama danışmanlığı olarak fayda sağlamaya devam ediyoruz.

Bize Ulaşın
dijital pazarlama

5 Büyük İpucu Dijital Pazarlama Nedir? Çeşitleri Nelerdir ?

dijital pazarlama nedir

Yüksek düzeyde, dijital pazarlama, arama motorları, web siteleri, sosyal medya, e-posta ve mobil uygulamalar gibi dijital kanallar aracılığıyla sunulan reklamları ifade eder. Bu çevrimiçi medya kanallarını kullanan dijital pazarlama, şirketlerin malları, hizmetleri ve markaları onayladığı yöntemdir. Tüketiciler, ürünleri araştırmak için büyük ölçüde dijital araçlara güveniyor.

dijital pazarlama nedir, 5 büyük ipucu ile dijital pazarlama nedir, dijital pazarlamanın işletmeler için önemi, dijital pazarlama uzmanı nasıl olunur ?
5 Problem Çözen Dijital Pazarlama Nedir ?

Örneğin, Think with Google pazarlama analizleri, tüketicilerin % 48’inin sorgularını arama motorlarında başlattığını, % 33’ünün marka web sitelerine ve % 26’sının mobil uygulamalarda arama yaptığını tespit etti.

Günümüz dijital pazarlaması, pazarlamacıların markalarını dahil etmek zorunda oldukları muazzam bir kanal sistemi olsa da, çevrimiçi reklamcılık tek başına kanallardan çok daha karmaşıktır. Pazarlamacıların, dijital pazarlamanın gerçek potansiyeline ulaşmak için, günümüzün geniş ve karmaşık kanallar arası dünyasını derinlemesine incelemeleri ve etkileşim pazarlaması yoluyla etki yaratan stratejileri keşfetmeleri gerekiyor.

Katılım pazarlaması, zaman içinde topladığınız verilere dayalı olarak potansiyel ve geri dönen müşterilerle anlamlı etkileşimler oluşturma yöntemidir. Müşterileri dijital ortamda çekerek, marka bilinirliği oluşturursunuz, kendinizi bir endüstri düşünce lideri olarak belirlersiniz ve müşteri satın almaya hazır olduğunda işinizi ön plana çıkarırsınız.

Pazarlamacılar, çok kanallı bir dijital pazarlama stratejisi uygular. Yeni müşteri etkileşim yöntemlerine kapı açarken, hedef kitle davranışlarına ilişkin değerli bilgiler toplayabilir.

Ek olarak, şirketler elde tutma oranında bir artış görmeyi bekleyebilir. Invesp tarafından hazırlanan bir rapora göre, güçlü omnichannel müşteri bağlılığı stratejilerine sahip şirketler, elde tutma oranı yalnızca % 33 olan zayıf omnichannel programlarına sahip şirketlere kıyasla müşterilerinin ortalama % 89’unu elinde tutuyor.

Dijital Pazarlama Hangi Soruların Cevabını Bulmanızda Yardımcı Olur?

Web

Sorun: Hedef kitlemi başlamak için yeterince iyi tanımıyorum.

Hedef kitlenizi tanımak zaman alır. Pazarlama ekibiniz faydalı olabilecek kitle karakterleri geliştirmiş olsa da, çevrimiçi olarak aktif olarak zaman geçiren tüketiciler beklediğiniz şekilde davranmayabilir. Belirli tanımlayıcıların farklı kişilere ve satın alma döngüsündeki yerlerine hitap edeceğini göz önünde bulundurulur. Farklı dilleri farklı hedeflerle test etmeniz gerekecektir. Kendinizi kitlenize göre ayarlayın ve sizi rakiplerinizden ayıracak güvenilirlik inşa edin.

Sorun: Kanallarımı SEO için optimize etmedim. (Seo -Dijital Pazarlama)

Pazarlama sürecindeki konumunuz ne olursa olsun, SEO’nun en iyi uygulamalarını anlamanız önemlidir. SEO, arama motoru sıralamasını iyileştirmenin yanı sıra, potansiyel müşterilerinizin istediği yüksek kaliteli, değerli içeriği sunmanızı sağlamak için kampanya testlerinizi ve optimizasyonunuzu güçlendirebilir ve destekleyebilir.

Sorun: Sosyal medya stratejim yok. (Sosyal Medya – Dijital Pazarlama)

Organik bir sosyal medya stratejisi. Ücretli bir sosyal medya stratejisi.

İkisinin bir karışımını geliştirmek isteyip istemediğinize bakılmaksızın, bir tür sosyal pazarlama uygulamasına sahip olmak önemlidir. Sosyal medya, marka bilinci oluşturma ve etkileşim için mükemmel olsa da, dijital pazarlama reklamları için de yararlı bir kanal olabilir. Bir niş ve tutarlı bir üslup bulun, sabırlı olun ve takipleriniz arttıkça reklamlarınızın etkisi de artacaktır.

Sorun: Pazarlama rakiplerim kalabalık. (Rekabet – Dijital Pazarlama)

Çevik, akıcı yapılar oluşturmak için kopyalardan kaçmak önemlidir.


Müşterileriniz reklamları bekleyen tek bir kanalda mahrum kalmaz, bu nedenle pazarlama çabalarınız, müşterileri bulundukları yerde çekmek için masaya birden fazla beceri seti getiren ekiplerle kanallar arası işlevselliği dağıtmalıdır. Her sosyal ağ ve kanal farklı hedef kitleleri ve beklentileri içerir, bu nedenle pazarlama çabaları her biri için tamamen farklı görünebilir. Bu, üslubu, görüntüleri, teklifleri ve hatta gönderdiğiniz günün saatini içerir.

Sorun: Yöneticimden, alt çizgiyi destekleyen metrikler hakkında rapor oluşturma baskısı altındayım.

Dijital pazarlama, pazarlama çabalarınızın etkinliğini belirlemek için kullanılabilecek geniş bir ölçüm evrenini destekler, ancak bu ölçümler dikkatle seçilmelidir. Her durum, hedef kitlenize bağlı olacak ve her kanala odaklanacaktır. Bunu aklınızda tutarak, her kanal için hedeflerinizi belirleyerek başlayın ve yöneticinizden en çok görmek isteyeceği ölçümleri ayarlayın.

Dijital Pazarlama Çeşitleri Nelerdir?

1. Sosyal Medya Pazarlama

Günümüz tüketicileri instagram, Facebook, LinkedIn ve Snapchat gibi sosyal medya platformlarına büyük ölçüde güveniyor.

2.Influencer Marketing

Influencer Marketing, dijital pazarlamanın bölümlerinden biridir. Eğer popüler bir kullanıcı sizin hedef kitleniz ile ilişkili ise ürün ya da hizmet tanıtımı için işletmenize büyük bir fırsat yaratacaktır. Gün geçtikçe işletmeler marka bilinirliğini arttırmak için influencer marketing kullanmakta ve doğru hedef kitle – influencer eşleşmesi sayesinde güzel dönüşler almaktadırlar.

3. E-posta Pazarlama

4. SEM (Arama Motoru Pazarlaması)

5. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Author

İsmail Ali Gökçek

Comment (1)

  1. İçerik Yönetimi Nedir? | İçerik Yönetiminin Önemi 2021
    25 Mayıs 2021 Cevapla

    […] medya içerik yönetimi araçları , tanımlanmış hedeflerle organize bir sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturmaya ve katılımı analiz etmeye yardımcı […]

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir