dijital satış, dijital satış nedir, dijital satış uzmanı nedir, dijital satış nasıl yapılır? ,dijital satış danışmanı, dijital satış ilanları 2020, dijital satış ilanları 2021
Dijital Satış Nedir? Dijital Satış Uzmanı Kimdir?

Dijital Satış Nedir?

Son yıllarda sosyal satış konusunda büyük bir vızıltı var. Satış uzmanları için gelecek olarak gösterilen etkisi önemli olmuştur . Sosyal satış, tanıtımından bu yana, satış görevlilerinin potansiyel müşterileri araştırması, yaklaşması ve onlarla bağlantı kurması için yeni yollar sundu. Peki ya daha büyük resim?

Satış uzmanları ve kuruluşlar için, dijital satış yeni ve giderek daha heyecan verici bir kavram olarak ortaya çıkıyor. Sosyal satışın babası olarak (sosyal satışın genel dijital satış süreci pastasının sadece bir parçasını oluşturması anlamında), dijital satış bir ekibi veya kuruluşu yalın, ortalama bir satış makinesine dönüştürmek için muazzam bir potansiyele sahiptir.

dijital satış nedir
dijital satış danışmanı
dijital pazarlama danışmanı

Dijital satış kavramına nasıl yaklaşmalıyız?

Günümüz dünyasında dijital pazarlamayı düşünün. Hedef kitlemize ulaşmak ve onlarla etkileşim kurmak için sosyal medya platformlarından daha fazlasını kullandığımız için ‘sosyal pazarlama’ demiyoruz. Dijital pazarlama, marka bilinirliği oluşturmak için PPC, SEO, analitik, mobil, e-posta, ekran ve geri kalanı içeren çok çeşitli öğeleri kapsar.

Aynı şekilde, dijital satış, satış yapmak ve nihayetinde gelir elde etmek için sosyal medya platformlarını (sosyal satış) ve çeşitli diğer dijital araçları ve süreçleri kullanmakla ilgilidir. Bu kavramı inceleyelim ve etkileşimi nasıl geliştirebileceğini ve satışları nasıl artırabileceğini görelim.

Büyük resim nedir?

Günümüz ikliminde dijital satışın ve aslında sosyal satışın önemini özetlemek için bilmeniz gereken bazı istatistikler aşağıda verilmiştir:

 • Sosyal medyayı kullananların% 75’i akranlarından daha fazla satış yapıyor
 • Alıcıların % 78’i , satışların çevrimiçi etkinliklere dayalı etkileşimleri kişiselleştirmesini bekliyor
 • Sosyal satış, tüm araştırma metodolojileri arasında en yüksek olası satış-kapanış oranına sahiptir
 • Sosyal medyayı kullanan satış temsilcilerinin bir karar vericiyle tanışma şansı 3.6 kat daha fazla
 • Sosyal ağlarda aktif olan konu uzmanları, geleneksel pazarlamadan yedi kat daha etkili iş fırsatları yaratır
 • BT alıcılarının% 86’sı satın alma karar süreçlerinde sosyal medyayı kullanıyor

Alınacak bu tür istatistiklerle, birçok satış uzmanının çevrimiçi becerilerini geliştirmek için yetişmesi şaşırtıcı değil.

Dijital satış ve sosyal satış

Geleneksel satış için, satış uzmanları satın alınan ve genellikle niteliksiz veriler içeren listelere güveniyorlardı; iletişim, soğuk arama kullanılarak yapıldı ve ardından, hedefleri, genellikle dinleme eksikliğini içeren yazılı satış kullanarak satış döngüsüne zorlayan bir randevu aldı.

Buna karşılık, dijital veya sosyal bir satıcı, hedefe yardımcı olabilmek için dinler ve paylaşır, daha iyi etkileşim kurabilir, bir potansiyel müşterinin karşılaşabileceği zorlukları ve sorunları anlayabilir ve potansiyel müşterileri çözüm bulma konusunda destekleyebilir. Dijital satış, genel bir pazarlama hedefine ulaşmak için birlikte çalışan iyi yağlanmış bir makine oluşturmak için bir dizi strateji içerir. İlgili unsurlar şunları içerir:

 • Dijital Araştırma : Müşterinin bakış açısıyla başlayarak, sektörünüzdeki müşterileri etkileyen pazar eğilimlerini ve etkileyen faktörleri belirlemek için hem dijital hem de sosyal olarak araştırma yapmanız gerekir.
 • Satış Etkinleştirme : Önemli karar vericileri hedeflemek ve CRM için hayati bilgileri yakalamak için dijital araştırmayı sosyal araçlar ve platformlarla birlikte kullanmak.
 • CRM : İş ilişkilerini iyileştirmek için müşteri yaşam döngüsü boyunca müşteri etkileşimlerini ve verilerini yönetmek ve analiz etmek.
 • Sosyal İçerik : Sosyal medya kanalları ve hedeflenen sosyal kampanyalar aracılığıyla potansiyel müşterilerle etkileşimde bulunma ve onlarla etkileşim kurma.
 • Dijital Satış Mesajı : Satış mesajını, hedef tüketicilerinizin ihtiyaç ve isteklerine uyacak şekilde optimize etme.
 • Katılım: KPI’ları belirlemek ve olumlu müşteri etkileşimini tetiklemek için bunlardan yararlanmak.
 • Sosyal Hesap Yönetimi: Çapraz satış ve ek satış fırsatlarından yararlanmak için hesapları sosyal ve dijital olarak yönetmek için satış sonrası süreci kullanmak .
 • Dijital Satış Liderliği : Tüm dijital satış çabaları ve girişimlerinden sorumlu olmak ve organizasyonunuzu doğru yönde yönlendirmek.
 • Strateji ve Entegrasyon: Tüm işletmelerinizin dijital pazarlama stratejilerinin birbiriyle bağlantılı olmasını ve sürekli uyum içinde olmasını sağlayın.

Dijital satışın bir dalı olan sosyal satışta satıcılar, satın alma yolculukları sırasında belirli bir zamanda bir alıcıyla tanışmak için eşler arası sosyal ağları kullanır ve süreç boyunca onlara üç ana satış taktiği aracılığıyla yardımcı olarak dönüşüm gerçekleştirir:

 • Satışı tetikleme: bir müşterinin dürtülerini tetikleyerek dönüşümler oluşturma
 • Yönlendirme satışı: tüketici yönlendirmeleri yoluyla yeni müşteriler kazanma
 • Satış içgörüleri: Etkileyici olarak potansiyel müşteriler ve satışlar oluşturmak

Temelde, sosyal satış, alıcı için bir sonraki adımları yönlendirmek için içerikten ve sosyal platformlardan yararlanmanın yanı sıra kişisel markanızı oluşturmak ve potansiyel ve mevcut alıcılarla anlamlı ilişkiler geliştirmekle ilgilidir. Sosyal satış, yalnızca dijital pazarlamanın sosyal yönlerine odaklanır ve dijital satış pastasının önemli bir parçasıdır.

dijital satış, dijital satış nedir, dijital satış uzmanı nedir, dijital satış nasıl yapılır? ,dijital satış danışmanı, dijital satış ilanları 2020, dijital satış ilanları 2021

Müşteri Kazanmak, Satışlarını Düşük Maliyet ile Arttırmak İstersen Birebir Uygulamalı Danışmanlık için Hemen Ücretsiz Teklif Al!