hashtag nedir, hashtag nasıl kullanılır, hashtag kullanmanın faydaları nelerdir, hashtag ne demek
Hashtag Nedir ?

Hashtag nedir ? Markanızı sosyal medyada tanıtmaya gelince, hashtag’ler başarıya ulaşmak için çok önemlidir. Bir zamanlar pound (#) işareti olarak bilinen hashtag, içeriğinizi en azından doğru kullanıldığında keşfedilebilir hale getirmenin bir yoludur.

Hashtag’ler ilk olarak Twitter’da yaygın olarak kullanıldı , ancak Facebook, Instagram, LinkedIn, Google+ ve Pinterest gibi diğer sosyal medya platformlarında da yaygınlaştı. Hashtag kullanımında ustalaşmak, her bir platformu öğrenmek ve trendlere dikkat etmek için harcanan zamandan başka hiçbir ücret ödemeden hedef kitlenizle etkileşim kurmanın ve sosyal etkinizi artırmanın güçlü bir yolunu sunar.

Doğru kullanıldığında hashtagler, konunuzla ilgilenen kişilerin ne hakkında yazdığınızı bulmalarına ve etkinizi ve takipçilerinizi genişletmeye yardımcı olur. 

Hashtag Nedir?

Bir hashtag nedir, kare işareti (#) olarak da bilinen bir hash ile başlayan bir kelime veya anahtar kelime öbeğidir. Sosyal medyadaki bir gönderide, konunuzla ilgilenenlerin bir anahtar kelime veya belirli bir hashtag aradıklarında bulabilmelerine yardımcı olmak için kullanılır. Gönderilerinize dikkat çekmenize ve etkileşimi teşvik etmenize yardımcı olur.

Bir ifadeyi hashtag olarak kullanırken, #usinghashtag gibi boşluksuz hecelersiniz. Sayı içerebilir ancak sembol veya noktalama işareti içeremez. Hashtag, sosyal medya gönderinizin veya yorumunuzun başına, ortasına veya sonuna yerleştirilebilir ve yazdıklarınızın sosyal medya ağı tarafından indekslenmesine izin verir. Bu strateji ile hayranınız veya takipçiniz olmayan kişiler içeriğinizi yine de bulabilir.

Hashtag Temelleri Nelerdir?

Anahtar kelimenizin önüne bir hashtag yerleştirmek yeterince basit görünse de, hashtag kullanarak bulunmaya çalışırken bilmeniz gereken bazı diğer temel bilgiler vardır. Bunları kullanmak, yalnızca doğru şekilde yapıldığında pazarlama stratejinizde fark yaratır. İşte bazı genel ipuçları:

  • Her iki kelimede bir hashtag kullanmaya kapılmayın. Kullanılabilecek hashtag sayısı, kullandığınız platforma bağlıdır, ancak çoğu durumda, bir veya iki hashtag, yüksek sayılardan daha fazla etkiye sahiptir.
  • Tek bir etikette çok fazla kelime kullanmaya çalışmak yerine hashtag’leri kısa ve akılda kalıcı tutun.
  • Çok zeki ya da sıradışı olmaya çalışma. Kimsenin aramadığı bir etiket seçerseniz, bu pazarlamanıza fayda sağlamaz.
  • Ayrıntılı ve özel hashtag’lerin kullanılması, geniş veya genel olanlardan daha iyi sonuçlara yol açacaktır. Geniş terimlerin aranması pek olası değildir ve bunları kullanırsanız, içeriğiniz muhtemelen ilgisiz içerik denizinde kaybolacaktır.
  • Hashtag’leri her gönderiye zorlamaya çalışmayın. Bunun yerine, bunları yalnızca gönderinize değer kattıklarında ve muhtemelen konuşma ve etkileşimi teşvik ettiklerinde kullanın.
  • Hashtag’ler yalnızca hedef kitlenizin üyelerini cezbetmekle kalmaz, aynı zamanda rekabeti araştırmak için de kullanılabilir. Hashtag kullanarak arama yapın ve konunuzla ilgili alakalı içeriği ortaya çıkarın.

Etkili Hashtag’ler Nasıl Bulunur: Influencer’larla Başlayın

Çok genel hashtagler ile çok karmaşık veya bulunamayan hashtagler arasında ince bir çizgi olabilir. Hangi hashtag’lerin etkili olduğunu belirlemeye başlamak için iyi bir yer, nişinizdeki etkileyicilerin hangi hashtag’leri seçtiğine ve kullandığına dikkat etmektir.

Hedef kitlenizin dikkatini çeken etkileyicilerin kimler olduğuna dair iyi bir fikriniz var, ancak bir niş için yepyeni iseniz, etkileyicileri nasıl bulursunuz? Belirli bir niş için etkileyiciler, ünlüler, ünlü blogcular ve YouTube kullanıcıları gibi seslerine en çok güvenilen ve dinlenen kişilerdir.

Etkileyicileri tanımlamak için kullanılacak harika bir araç Buzzsumo’dur . Bu aracı kullanarak, nişinizdeki en iyi içeriği, blog yazarlarını, yayınları ve yazarları bulabilirsiniz. En iyi etkileyicileri takip edin ve düzenli olarak kullandıkları hashtaglere dikkat edin.

Twitter’da Hashtag Nedir Nasıl Kullanılır?
hashtag nedir, hashtag kullanmak, hashtag kullanmanın faydaları nelerdir? Twitterda hashtag kullanmak
Twitterda Hashtag Nedir? Nasıl Kullanılır?

Twitter’da ilgili hashtag’leri kullanmak, denize girmediğiniz sürece katılımınızı artırabilir. Tweet başına bir veya iki hashtag yeterli olmalıdır. Birkaç hashtag kullandığınızda ve özellikle takipçilerinizden yeniden tweetlemelerini istediğinizde, bu daha da fazla etkileşimle sonuçlanabilir.

Twitter’da hashtag kullanımı, insanlar etiketinizi aradığında yayınınızı erişilebilir hale getirecektir. Katılmak için konuşmalar bulmanıza da yardımcı olabilir. Bu platformda daha fazla etki için trend olan hashtag’leri araştırın.

Facebook’ta Hashtag Nedir Nasıl Kullanılır?
hashtag nedir, hashtag kullanmak, facebookta hashtag kullanma, hashtag kullanmanın faydaları
Facebookta Hashtag Nedir ? Nasıl Kullanılır?

Facebook gönderilerinizin daha fazla görünmesini sağlamaya çalışırken, hashtag kullanmak yardımcı olabilir. Facebook’ta çok fazla hashtag kullanmamak önemlidir. Genellikle, bu platformda yalnızca bir veya iki tane kullanmanız önerilir. Bundan daha fazlası sizi amatörce gösterecek ve büyük olasılıkla yazılarınızı okuyanları kızdıracaktır.

Bulunmak istediğiniz gönderiler, yalnızca aileniz ve arkadaşlarınız arasında değil, herkese açık olarak yayınlanmalıdır. Bu, hashtag’inizde belirtilen konuyla ilgilenen herkesin yayınınızı bulmasını sağlayacaktır.

LinkedIn’de Hashtag Nedir Nasıl Kullanılır?

LinkedIn’de insanlar hashtag kullanımını her zaman vurgulamadılar, ancak bu platformda diğer sosyal medya platformlarının herhangi biriyle aynı şekilde çalışıyorlar. LinkedIn’de uzun biçimli içerik yayınlarsanız, gönderinizin gövdesinde birkaç hashtag kullanın. LinkedIn için genellikle bir ila üç hashtag önerilir.

LinkedIn’de hashtag kullanımı, güncellemelerinizi ağınızın dışındaki kişilerin önünde alabilir. Marka bilinirliğini artırmanın harika bir yolu.

instagram’da Hashtag Nedir Nasıl Kullanılır?
hashtag nedir, hastag nasıl kullanılır, hashtag kullanmak, instagramda hashtag kullanmak
İnstagramda Hashtag Nedir? Nasıl Kullanılır?

instagramda hashtag kullanmak , daha etiketler kullanarak genellikle daha angajman yol açar. En iyi erişim için bu platformda on veya on bire kadar alakalı ve popüler hashtag kullanın. Aslında Instagram’da 30 hashtag kullanabilirsiniz. Muhtemelen bu kadarını kullanmanıza gerek yok, ancak burada daha fazlasını kullanmanın kabul edilebilir olduğunu bilmek güzel, böylece sizin için neyin işe yaradığını deneyebilirsiniz.

Influencer’ların veya rakiplerin Instagram’da etkileşim kurmak için hangi hashtag’leri kullandığını görmek için arama kutusunu kullanın. Bu, birden fazla hashtag için en iyi platform olduğundan, çok çeşitli farklı hashtagleri deneyin. Bunları gönderilerde, fotoğraflarda ve yorumlarda kullanın.

Pinterest’te Hashtag Nedir Nasıl Kullanılır?

Hashtag’ler, insanların Pinterest’teki anahtar kelimelere göre içeriğinizi bulmalarına yardımcı olmanın harika bir yoludur. Konunuzla alakalı bir veya iki hashtag kullanın. Bu platformda, geniş terimlerin herhangi bir faydası olması muhtemel değildir. Konunuza özgü veya özel hashtag’ler kullanın.

instagram erisim arttirma instagram etkilesim arttirma 2021 1
Instagram Erişim Arttırma Eğitimi Şimdi SADECE 99₺
HEMEN SATIN ALMAK İÇİN TIKLA!
Google + ‘da Hashtag Nedir Nasıl kullanılır?

Hashtag’ler kesinlikle Google + ‘da daha yüksek katılım için bir anahtardır. Bu platformda hashtag’lerin SEO için faydaları vardır. Google + ‘da yayınlarken en fazla üç hashtag kullanın. Hashtag eklemezseniz, Google önerilerde bulunur veya doğal olarak bunları sizin için ekler.

Hashtag’ler, Google + ‘da yorum yaparken de kullanılabilir. Seçtiğiniz hashtag’ler hakkında tutarlı olmak burada yardımcı olabilir.

Hashtag Stratejisi Tasarlama

Mümkün olduğunda belirli hashtag’leri seçin, çünkü ne kadar spesifik olursanız, aradığınız hedef kitleyi çekme olasılığınız o kadar artar. Her kelimenin önünde büyük harfler kullanmak, zorunlu olmasa da, ne iletmeye çalıştığınızı açıklığa kavuşturur.

Rakibiniz muhtemelen sosyal medya stratejilerinde hashtag kullanıyor. Ortak izleyicilerinizle etkileşimde ne kadar başarılılar? Hashtag’leri ne kadar veya ne kadar az kullandıklarına ve yanıtın ne olduğuna dikkat edin.

Hangi hashtag’leri kullanmanız gerektiği veya hashtag stratejinize nasıl yaklaşmanız gerektiği konusunda kesin cevaplar yoktur. Başarılı bir hashtag stratejisi, hedef kitlenizi tanımak ve her platformda neyin işe yaradığına iyice aşina olmak için zaman ayırmakla başlar. Bunun ötesinde, sosyal medya stratejinizin bir parçası olarak hashtag kullanmaya katılarak ve sonuçlarınızı analiz ederek neyin işe yarayıp neyin yaramadığını öğrenmeye devam edeceksiniz.

Hashtag’ler, takipçilerinizle iletişim kurmanın yanı sıra katılımı artırmak ve yeni müşteriler çekmek için harika bir araçtır. 

Özel hashtag stratejiniz için en iyi uygulamaları belirlemek biraz zaman alsa da, hashtag kullanımını içeren planlı bir sosyal medya stratejisi bulmak, ona yatırım yaptığınız zamana değer.