..................... İçerik Pazarlaması Nedir? 5 Dakikada Öğren

İşletmelerin marka olabilmesi, kazançlarının artması için 15 yıllık tecrübeyi 2020 itibariyle online olarak hizmet vermekteyiz.
Online satış pazarlama danışmanlığı olarak fayda sağlamaya devam ediyoruz.

Bize Ulaşın
dijital pazarlama sosyal medya

İçerik pazarlaması nedir? İçerik pazarlaması web sayfalarını nasıl etkiler?

İçerik pazarlaması nedir? Hikaye anlatıcılığının genelleştirilmesi (yani, markaya güven oluşturmak ve kullanıcıları ürün veya hizmetlerinizi denemeye teşvik etmek için hikayeler anlatmak) sayesinde içerik pazarlamanın nasıl dijital pazarlamanın temel bir parçası haline geldiğini görmek zor değil . 

Yakın tarihli bir HubSpot araştırması , içerik pazarlamanın etkileyici sonuçlar elde etmenize yardımcı olabileceğini doğrulamaktadır. Blogları olan şirketler, olmayanlara göre %55 daha fazla ziyaretçiye ve %97 daha fazla gelen bağlantıya sahiptir, bu nedenle birçok profesyonelin içerik pazarlamasını ana stratejisi olarak kullanması şaşırtıcı değildir . 

Aslında sürekli içerik üretiyorlar! 

Ancak bir içerik pazarlama kampanyasının başarısı yalnızca içeriğin kalitesine değil, aynı zamanda web sitenizin ve kampanyalarınızın tasarımının ne kadar iyi olduğuna da bağlıdır. 

İçerik pazarlaması web sayfalarını nasıl etkiler?

Herhangi bir şirket için bir web sitesine sahip olmak çok önemlidir. Tüm ticari web sitelerinin temel amacı potansiyel müşterileri çekmek , pazarlama faaliyetleri yürütmek ve satış üretmektir . Ancak, web sitenizin tasarımı berbatsa, hafifçe söylemek gerekirse, bu üç şeyden herhangi birine ulaşmak çok daha zordur.

İçerik pazarlamacılarının web sitenizin tasarımında önemli bir rol oynamak istemelerinin nedeni açıktır: Sayfa korkunç görünüyorsa ve gezinme sezgisel değilse, hiç kimse yarattıkları içerikle ilgilenmez. Bir pasta şefinden kirli bir tabakta güzel bir pasta servis etmesini istemek gibi olurdu.

içerik pazarlaması nedir
içerik pazarlamasının faydası nedir?
içerik pazarlamasının web sitelerine nasıl fayda sağlar?

Web sayfalarının tasarımında içerik pazarlamasının gücünün muhtemelen ilk örneği “blog/haber/kaynaklar” bölümlerinin genel görünümü oldu. 

Şu anda, MySignature’da olduğu gibi, yalnızca bir ürün sunan şirketler için bile, özellikle içerik yayınlamaya ayrılmış bir bölümü olmayan bir web sitesi bulmak nadirdir.

Bu nedenle, hizmet satmak için bir web sitesi oluşturmayı veya bir çevrimiçi mağaza açmayı düşünüyorsanız, önemli değil , muhtemelen gereksinimlerinizden biri de ilginç içerikler yayınlayabileceğiniz bir bölüme sahip olmak olacaktır

Bunu gördükten sonra, içerik pazarlamanın web tasarımını şekillendirmesinin diğer yollarını keşfedelim.

Okuma kolaylığına öncelik verin 

Potansiyel müşterilerinizin sayfada kalmasını ve içeriğinizi okumasını istiyorsanız, okunması kolay ve görsel olarak çekici olmalıdır.

Doğru yazı tiplerini, stili ve aralığı seçmek, bunu başarmak için uzun bir yol kat edecektir. Okumayı kolaylaştıran ve birçok tanınmış blogda görebileceğiniz diğer önemli şeyler şunlardır:

  • İyi renk kontrastı (çoğu durumda beyaz bir arka plan üzerinde koyu metin).
  • Bir sürü beyaz alan.
  • Doğru aralıklı paragraflar.
  • Metni takip etmeyi kolaylaştıran, açıkça tanımlanabilir başlıklar ve alt başlıklar.

Domestika dergisinin blog örneği

Yukarıdaki resim, ünlü grafik tasarım dergisi Domestika’dan bir ekran görüntüsüdür. Metnin gövdesinden ayrı olarak büyük bir başlığın olduğunu ve özetin koyu yazıldığını görebilirsiniz. Ayrıca, okuyucularının makalelerin içeriğini anlamasını kolaylaştırmak için resimler, başlıklar ve madde işaretleri kullanırlar. 

CoScheduled değerlendirildiği bu sadece ziyaretçilerin% 10-20 siteniz altını okuyun. İnternette insanlar her zaman satır satır okumazlar, ancak ihtiyaç duydukları bilgiyi aramak için sayfayı gözden geçirme eğilimindedirler. Net başlıklara, ayrı paragraflara, öğelerin etrafındaki boşluklara, alt başlıklara ve resimlere sahip olmak, makaleleri daha hızlı aramanıza yardımcı olur.

Bu nedenle, eski WordPress temalarına sahip kişilerin özel başlıklar ve diğer küçük HTML ve CSS değişiklikleri oluşturmak için zaman harcadıklarını sık sık görürsünüz.  

Çekici görseller kullanın 

Görsel öğeler bizi büyüler ve doğru kullanılırsa iletmek istediğimiz mesajı daha iyi anlamamızı sağlar. 

İçeriğe görsel eklemenin daha fazla ziyaret almamıza yardımcı olduğu bir sır değil. Bu nedenle görseller, kişiselleştirilmiş grafikler, infografikler ve videolar içerik pazarlamasının ve dolayısıyla web sayfası tasarımının vazgeçilmez parçalarıdır.

Yukarıdaki resimde, WebsiteToolTester ana sayfasında, hemen dikkat çekmek için açıkça yapılmış bir illüstrasyonun nasıl olduğunu görebilirsiniz.

Görseller sadece ziyaretçilerinizin dikkatini hızla çekmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda insanların paylaştığınız içeriği hatırlamasına ve yeni kişiler oluşturmasına yardımcı olur. 

içerik pazarlaması nedir?
içerik pazarlaması nasıl oluşturulur?
web sayfası nasıl geliştirilir
web site trafiği nasıl arttırılır?

Ürününüzü veya hizmetinizi gösteren bir video, insanların web sitenizde geçirdiği süreyi önemli ölçüde artırabilir ve bazı harekete geçirici mesajlar ve güzel grafiklerle, kullanıcıların web sitenizin diğer bölümlerini keşfetmelerini sağlayabilirsiniz. Bu, daha düşük hemen çıkma ve terk etme oranları ve daha uzun web sitesinde kalma süreleri anlamına gelir ve bu da SEO ölçümlerinize fayda sağlar. 

Bu nedenle, bir web sayfasında gördüğünüz ilk şey hareketli bir başlık veya açıklayıcı bir videoysa, bunun, içerik pazarlamasının ihtiyaçlarını karşılamak gibi net bir hedefle oraya konduğundan oldukça emin olabilirsiniz.

Mükemmel bir kullanıcı deneyimi sağlayın

İyi bir kullanıcı deneyimi akıllı navigasyon ve çekici tasarım çok önemlidir. Bu yönlerden herhangi biri eksikse, irtibat kurmanız ve satışları kapatmanız zor olacaktır, çünkü:

  • İnsanlar, kurşun mıknatıslarınızı indirmek için sayfada yeterince zaman harcamazlar .
  • Markanıza güven oluşturmaya yönelik içeriği okumakla uğraşmazlar.
  • Fiyat arama, demo rezervasyonu yapma veya para kazanmak için tasarlanmış diğer sayfalara gitme sabrına sahip olmayacaklar.

Bunun başınıza gelmemesini sağlamak için içerik pazarlaması sizi web sitenizdeki tüm alanı mümkün olan en verimli şekilde yönetmeye ve kullanıcı deneyimini ve web sitesinde gezinmeyi iyileştirmek için çok çaba sarf etmeye zorlar.

Bunu görmenin en iyi yolu, daha önce bahsettiğimiz blog bölümlerinin tasarımıdır. 

İnsanların pop-up’lardan rahatsız olduğu bir dünyada, pazarlamacıların potansiyel müşterilerden potansiyel müşteriler elde etmenin başka yollarını bulması gerekiyor.

Yukarıdaki örnekte, sağ kenar çubuğunun boş olmadığını ve genel sosyal medya bağlantılarını veya önceki gönderilerin listesini içermediğini görebilirsiniz. Bunun yerine, vaka çalışması sayfalarınıza bağlanan müşteri referansları kenar çubuğunda gösterilir ve ayrıca ürününüzün canlı demosunu başlatma olanağı da vardır.

Sayfa stratejik bir içerik planı göz önünde bulundurularak tanımlanmasaydı kesinlikle tercih edilmeyecek olan ilginç bir tasarım seçeneğidir.

İçerik pazarlaması sadece web tasarımını etkilemez

Çevrimiçi pazarlamanın diğer alanları da içerik pazarlamasından etkilenir. Örneğin haber bültenleri oluştururken , mesajın konusu , içeriğin iyi görünmesi ve harekete geçirici mesaj butonlarının görünür olması gibi hususlar dikkate alınmalıdır .

Starbucks Bülteni

Gördüğünüz gibi, önceki Starbucks bülteni içerik pazarlaması düşünülerek tasarlandı. Ürünü bağlam sallaştırmak için resimlerle resimler eklerler ve mükemmel bir şekilde görünür bir harekete geçirici mesaj düğmesine sahiptirler.

Son olarak, bazı son düşünceler

Arama motoru optimizasyonu gereksinimlerinden bahsetmediğimizi muhtemelen fark etmişsinizdir. Bunun ana nedeni, SEO optimizasyonunun internette geniş bir şekilde ele alınması ve genellikle bu konuya özel olarak ayrılmış eksiksiz bir makaleyi hak etmesidir. Bu yüzden bu analizi başkalarına bırakıyoruz.

Günün sonunda bunu bir oyun olarak görebilirsiniz, web tasarımı sahnedir ve içerik pazarlaması oyundur. İyi bir araya geldiklerinde, izleyicilerinizi asla kayıtsız bırakmazlar.

Author

İsmail Ali Gökçek

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir