..................... Müşteri Hizmetlerinde Sosyal Medya Sihiri 2021

İşletmelerin marka olabilmesi, kazançlarının artması için 15 yıllık tecrübeyi 2020 itibariyle online olarak hizmet vermekteyiz.
Online satış pazarlama danışmanlığı olarak fayda sağlamaya devam ediyoruz.

Bize Ulaşın
sosyal medya

Müşteri Hizmetlerinde Sosyal Medya Sihiri 2021

musteri-hizmetlerinde-sosyal-medyanin-rolu

Müşterilerle sosyal medya aracılığıyla ilişki kurmak ve yönetilme şekli, markanın başarısının temel unsurlarından biridir. Müşteri hizmetlerinde sosyal medya, satışları ve büyük ölçüde marka sadakatini ve olumlu yönde etkileyebilir.

Sosyal medya başlangıçta öncelikle kişisel kullanım ve kişisel etkileşimleri sürdürmek için kullanıldı. Daha sonra gelişimi ve artan popülaritesi ile markalar etrafında bir topluluk oluşturmak için değerli bir araç haline geldi.

Müşteri hizmetlerinde sosyal medya rolü nedir?

musteri hizmetlerinde sosyal medyanin markaya etkisi
Müşteri Hizmetlerinde Sosyal Medya

Sosyal medyanın kullanımı müşteri hizmetlerinde önemli bir rol oynamaktadır. Örneğin, Twitter, Facebook, YouTube , Instagram ve diğerleri aracılığıyla kolay marka erişilebilirliğinin karşılıklı faydalarıdır. Müşterilerle kolay iletişim ve sosyal etkileşim marka oluşturma, birden çok kanal aracılığıyla geniş çaplı iletişim sağlar.

Bir girişimcinin bakış açısından, müşteri hizmetlerinde sosyal medya çok fazla zaman ve para tasarrufu sağlar. Ayrıca sosyal ağ sitelerinin kullanılması, geleneksel yöntemlerden çok daha geniş bir müşteri grubuna ulaşmanızı sağlar.

Bu iletişim şekli, sosyal ağlarına ve sosyal zamanlarına eriştiği için müşteriler için son derece uygundur. Rahatsız edici telefon görüşmeleri yapmaya gerek kalmadan müşteri hizmetleri departmanı ile hızlı iletişim sağlar.

Müşterilere tercih ettikleri iletişim biçimini seçme özgürlüğü sağlamak için bir işletmenin çok sayıda sosyal medya kanalını kullanması buna değer.

Müşteri hizmetlerinde sosyal medyanın markaya katkısı nedir?

Markalarla sosyal medya kanalları aracılığıyla doğrudan konuşma yeteneği sayesinde, birçok müşterinin markaya “daha yakın” hisseder. Markayı yakın hissettiklerinde duygusal olarak bağlanıp yatırım yapabileceği anlamına da gelir.

sosyal medya ve musteri hizmetleri kulturu
Müşteri hizmetlerinde sosyal medya markayı yüceltir.

Günlük yaşam tarzları etrafında şekillenen bu iletişim şeklini kullanma olasılıkları daha yüksektir. Bu da daha fazla ve esnek erişilebilirlik sağlar. Böyle bir çözümün kullanılması sadece bu alandaki faaliyetlerin etkinliğini artırır. Kolaylık ve sosyal etkileşim açısından da şirketin imajı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır.

Sosyal medya ve müşteri hizmetleri kültürü

Müşteri hizmetleri modelinizde bir sosyal medya stratejisi uygulanır. Böylece strateji tüketicilerle hikayenizin bir parçası olduklarını hissetmelerini sağlayacaktır. Markanızı başkalarına tavsiye etmeleri için onları teşvik edecek düzeyde iletişim kurma şansı verecektir.

musteri hizmetlerinde sosyal medya 1

Etkili bir müşteri hizmetleri stratejisi uygulamak için yapılması gereken ana değişikliklerden biri, “kurumsal” düşünce tarzınızdaki bir değişikliktir. Ayrıca müşteri hizmetleri, hataların derhal yamalanması ve zamanda yeni sorunların çözülmesiyle sınırlı olmamalıdır. Aynı zamanda onlara ulaşarak, müşterilerin ihtiyaçlarını olduğunun farkına bile varmadan önceden tahmin etmeyi içermelidir.

Aşağıda, şirketinizi sosyal medya müşteri hizmetleri standardı ile bütünleştirmenize yardımcı olacak birkaç unsur bulunmaktadır.
İç iletişim kanallarını etkinleştirin 

Şirketinizin yapısı ne kadar karmaşıksa, çalışanların görevlerini anlamaları o kadar zor olur. Şirketinizde çalışan kişiler arasındaki iletişim, organizasyondaki yerlerini ve çözmeleri gereken sorunları daha iyi anlamalarına yardımcı olacaktır. Bu nedenle çalışanları, görevlerinin kapsamına giren faaliyetler, dışındaki diğer faaliyetler için de geçerli olan şeyler hakkında sürekli bilgilendirmeye değer. Bu, toplantılar şeklinde veya kısa, öz iç haber bültenleri şeklinde yapılabilir.

Çalışan değeri ve güveni oluşturun 

İş yapma ve müşteri odaklı iletişim, şirketin çalışanlarına güvenmesini gerektirir. Bir çalışanın markayı temsil edebileceğine ve tüketici odaklı yetkin bir hizmet sunabileceğine inanıyorsanız yönetim olarak, çalışanların şirket adına konuşmasını sağlayarak ve müşterilerle ilişki kurma konusunda biraz özgürlük tanıyarak bu güveni göstermelisiniz.

Geri bildirim paylaşın

Müşteri ihtiyaçlarını anlamanın temel yöntemlerinden biri, tüketici geri bildirimlerini şirketinizdeki ilgili departmanlarla paylaşmaktır. Şikayetler, marka önerileri oluşturmak ve bunları şirkette çalışan kişilerle paylaşmak en iyi uygulamadır. Uygulama tüm çalışanların müşteriyi ve ihtiyaçlarını daha iyi tanıma şansına sahip olmasını sağlar.

Author

İsmail Ali Gökçek

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir