sosyal-medya-nedir

Sosyal medya nedir, sanal ağlar ve topluluklar oluşturarak fikirlerin, bilgilerin ve ilgi alanlarının biçimli şekilde oluşmasını ve paylaşılmasını kolaylaştıran bilgisayar aracılı teknolojidir.

twitter 292994 640 1

Sosyal medyanın algoritmik bir altyapısı olması sebebiyle kullanıcılardan toplanan bilgi, fikir ve ilgi alanları başta
olmak üzere bir çok konuda bulunan verilerine göre kullanıcıya sistem içerisinde önerilerde bulunur.
Ayrıca öneriler sunduğu gibi, kullanıcıya sistem içerisinde gelen veriler kullanıcıdan toplanmış verilere göre sunulur.
Sosyal medya içerisinde bilinen etkileşim kuramı ise kullanıcıya gelen verileri düzenleyen bir dizin içerisinde olmasıdır.
İnsanların içeriği hızlı, verimli ve gerçek zamanlı olarak paylaşmalarına izin vermek için tasarlanmış web siteleri ve uygulamalar dizini olarak ta
bilinen sosyal medyanın bu özelliği sebebiyle etkileşim kuramı bulunur. Sosyal medya arkadaşlarınız ve ailenizle iletişim kurmak için ortaya çıkmıştı. Ancak daha sonra müşterilere ulaşmak için popüler bir yeni iletişim yönünden dolayı yararlanmak isteyen işletmeler tarafından benimsendi. Sosyal medyanın gücü, dünyadaki herhangi biriyle veya aynı anda birçok insanla bağlantı kurma ve bilgi paylaşma yeteneğidir.

Sosyal Medyanın İşletmelere Faydası Var Mı?

Küresel olarak 3 milyardan fazla sosyal medya kullanıcısı var. Sosyal medya, sürekli değişen ve sürekli gelişen web tabanlı bir platformdur. Bireyler için sosyal medya, arkadaşlar ve geniş aile ile iletişim halinde olmak için kullanılır. Bazı insanlar, kariyer fırsatları arasında ağ oluşturmak, dünya genelinde benzer ilgi alanlarına sahip insanları bulmak ve düşüncelerini, duygularını, iç görülerini ve duygularını paylaşmak için çeşitli sosyal medya uygulamalarını kullanacak. Bu faaliyetlerde bulunanlar sanal bir sosyal ağın parçasıdır.

sosyal medya, sosyal medya nedir, sosyal medyanın işletmelere faydası var mı?

Sosyal medyanın işletmelere yardım etmekteki rolü önemlidir. Müşterilerle iletişimi kolaylaştırarak, e-ticaret sitelerinde sosyal etkileşimlerin kaynaşmasını sağlar. Bilgi toplama yeteneği, pazarlama çabalarına ve pazar araştırmasına odaklanmaya yardımcı olur. Olası müşterilere hedefli, zamanında ve özel satış ve kupon dağıtımını sağladığı için ürün ve hizmetlerin tanıtılmasına yardımcı olur. Dahası, sosyal medya, sosyal medyaya entegreli sadakat programları aracılığıyla müşteri ilişkileri kurmaya yardımcı olabilir.


Sosyal medyanın olumlu tarafı olsa da, çoğu platforma işaret ediyor ve olumsuz özellikleri öne sürerek aşırı kullanımını bir bağımlılığa benzetiyor. Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, yoğun sosyal medya kullanımını depresyonla ilişkilendirir. Ayrıca, çoğu zaman sosyal medya yanıltıcı bilgi ve yalanlar için bir kanal olabilir. 2016 Amerikan başkanlık seçimi, platform aracılığıyla yanlış bilgi yayma yeteneğinin etkisine dair iyi belgelenmiş hesaplara sahiptir. Böyle bir durumda sosyal medyanın gücünden yararlanarak, herhangi birinin gözetimden veya doğrulamadan yoksun içerikle milyonlarca izleyiciye ulaşmasını sağlar.

Günümüzde kullanılan sosyal medya ağları nedir?

Sosyal platform ağları; Instagram, Facebook, LinkedIn

Bu tür Sosyal Medya, web üzerindeki bireylerle (ve markalarla) ilişkilendirmek için kullanılır. Markalaşma, sosyal farkındalık, ilişki kurma, müşteri hizmetleri, potansiyel müşteri oluşturma ve dönüşüm yoluyla işinize yardımcı olurlar.Erişiminizi genişletmenize yardımcı olacak bu ağlarda farklı Sosyal Medya kampanyalarını kanalize edebilirsiniz. Bu Sosyal Pazarlama Ağlarının faydalarından bazıları şunlardır:

  • Karşılıklı verimli ilişkiler sağlamak için bireyleri ve işletmeleri çevrimiçi etkileşimde bulunmaya ve veri ve düşünceleri paylaşmaya teşvik ederler.
  • Mevcut pazarlama kampanyalarını optimize etmenin en iyi yollarını arıyorsanız, bunu Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi sosyal ağlarda yapmanın çeşitli organik ve ücretli yollarını keşfedeceksiniz.

Sosyal medya paylaşım ağları nedir? Instagram, Snapchat, Youtube

Sosyal Medya medya paylaşım türleri, web üzerinde fotoğraf, canlı video, video ve diğer medya türlerini bulmak ve paylaşmak için kullanılır.
Ayrıca marka oluşturma, potansiyel müşteri oluşturma, hedefleme vb. Konularda size yardımcı olacaklar. Bireylere ve markalara medyayı keşfetmek ve paylaşmak için bir yer sağlar, böylece hedef kitleler hedeflenebilir ve mümkün olan ikna edici ve sonuç odaklı bir yola dönüştürülebilir. Günümüzde sosyal ağlar da bu özellikleri sunmaktadır, ancak Medya Paylaşım Ağları için medyanın paylaşılması temel rolüdür. Instagram, YouTube ve Snapchat medya paylaşım ağlarında resim veya videoyla başlamak sizin için daha faydalı olacaktır. Bu ağları işletmeniz için kullanıp kullanmayacağınıza karar vermek için kaynaklarınızı ve hedef kitlelerinizi göz önünde bulundurmalısınız. Bu kanallar, potansiyel müşteriler oluşturmak ve kitle tabanınızı genişletmek için iyi planlanmış kampanyalar yürütmenize yardımcı olacaktır.

Sosyal medya tartışma forumları nedir? Reddit, Quora, Digg

Bu tür sosyal medya kanalları, farklı türdeki bilgileri, fikirleri ve haberleri bulmak, paylaşmak ve tartışmak için kullanılır.
Kusursuz pazar araştırması yapmak için birinci sınıf bir kaynak olarak işletmelere yardımcı olurlar. Bu forumlar, sosyal medya pazarlama kampanyalarını yürütmenin en eski yollarıdır.
Facebook gibi popüler Sosyal Medya oyuncularının katılımından önce bu forumlar, profesyonellerin, uzmanların ve meraklıların çeşitli alanlarla ilgili farklı türden tartışmalar yaptıkları yerlerdi. Bu tartışma forumlarının çok sayıda kullanıcısı vardır ve işletmeniz
için benzeri görülmemiş bir erişim sağlar. Bunlar, herhangi bir alanın farklı sorgularına cevap veren yerlerdir.
İşletmenizin derin müşteri araştırmasına ihtiyaç duyması durumunda, bu yerler işletmeniz için en uygun olanıdır.
Bilgi paylaşmanın ve cevapları bilmenin yanı sıra, bu yerler reklamcılıkta da çok etkilidir.

Sosyal medya yer imleri ve içerik iyileştirme ağları nedir? Pinterest, Flipboard

Bu tür Sosyal Medya türlerini seçmek, trend olan çeşitli en son içerik ve medyayı bulmanıza, paylaşmanıza, tartışmanıza ve kaydetmenize yardımcı olacaktır. İşletmeniz için marka farkındalığını kanalize etmede çok faydalıdırlar, ayrıca
farklı sosyal medya pazarlama kampanyaları yürütmek için bunu seçmek, web sitesi trafiği ve müşteri etkileşimi oluşturmanıza yardımcı olacaktır.
Sadece hedef kitlenizi bilgilendirmekle kalmayıp aynı zamanda onları çekebilecek son derece yaratıcı kampanyalar yürütmek istiyorsanız, bu en uygun olanıdır. Pinterest’te bir sosyal medya kampanyası yürütmek için, yer imi dostu bir sitenizin olması gerekir. Yer imleme ve içerik iyileştirme Ağlarının içeriğinize erişmek ve paylaşmak için kullandığı beslemeler için başlıkları ve resimleri optimize etmelisiniz.
Flipboard, en ilgi çekici içeriği kullanarak kendi Flipboard derginizi oluşturmanıza olanak tanır ve ardından bunu izleyicilerinize sergileyebilirsiniz.

Tüketici inceleme ağları: Yelp, Zomato, TripAdvisor

Müşteri inceleme ağlarını kullanmak, çeşitli ürünler, hizmetler veya markalar hakkında farklı bilgileri bulmanıza, paylaşmanıza ve gözden geçirmenize yardımcı olacaktır. Bir işletme bu ağlar hakkında olumlu eleştiriler aldığında, iddiaları
daha inandırıcı hale gelir çünkü bu ağlardaki incelemeler sosyal kanıt görevi görür. Başarılı bir sosyal medya pazarlama Kampanyaları yürütmek için günümüz işletmelerinin bu sitelerde olumlu eleştiriler alması çok önemlidir.
Ayrıca, müşterilerinizin bu İnceleme platformlarında yayınladıkları tüm sorunları çözmek, işletmeniz için olumlu ve üretken sonuçlar için çok önemli olacak başka bir şeydir. Bu ağlar, kullanıcılara kullandıkları farklı türdeki ürün ve hizmetleri gözden geçirmeleri için bir yer sunar.
İnceleme içeriği, herhangi bir markaya büyük değer katar, çünkü hizmetlerinizi denemek için daha fazla ve yeni alıcı sayısını etkileyecektir.
Yelp ve Zomato, konuma dayalı sosyal kampanyalar yürütmenize yardımcı olacak konuma dayalı inceleme hizmetleri sunan sosyal medya platform türleridir.

Blog yazma ve yayınlama ağları: WordPress, Tumblr, Medium

Makaleleri, sosyal medya bloglarını ve web üzerindeki diğer içerikleri yayınlamak, keşfetmek ve bunlara yorum yapmak için bu tür sosyal medya ağlarını seçmelisiniz .
İçerik pazarlaması, bir hedef kitleyi hedeflemenin, etkilemenin, meşgul etmenin ve dönüştürmenin en güçlü yollarından biridir. Dijital Pazarlama kampanyalarının dönüşüm hunilerinde en önemli rolü oynayan başarılı çevrimiçi pazarlama kampanyalarının temeli olacak.
WordPress ve Blogger, geleneksel blog oluşturma platformlarıdır; Tumblr (mikro blog hizmeti) ve Medium (Sosyal Yayın Platformu) en son blog oluşturma ve yayınlama ağlarıdır.
Bu ağlar, içerik pazarlamasını etkin bir şekilde kullanmak isteyen işletmeler için zorunludur, ayrıca bu içeriği Facebook, Twitter, LinkedIn vb. gibi çeşitli sosyal ağlarda paylaşabilirsiniz.
Bu ağlarda kullandığınız içerik, işletmeniz için bir niş oluşturmanıza da yardımcı olacaktır ve bu nişle ilgili bilgi arayan izleyiciler kesinlikle blogunuzu veya sitenizi ziyaret edecektir.

Birebir Uygulamalı Sosyal Medya Danışmanlığı Almak İster Misin? Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsin.

İsmail Ali GÖKÇEK
Dijital Medya ve İletişim Uzmanı


Hakkımda yazısını buradan okuyabilirsiniz.