..................... Sosyal Medya Planı Nasıl Tasarlanır? 5 Dakikada öğren! | İsmail Ali Gökçek

İşletmelerin marka olabilmesi, kazançlarının artması için 15 yıllık tecrübeyi 2020 itibariyle online olarak hizmet vermekteyiz.
Online satış pazarlama danışmanlığı olarak fayda sağlamaya devam ediyoruz.

Bize Ulaşın
sosyal medya

Sosyal Medya Planı Nasıl Tasarlanır? 5 Dakikada öğren!

Sosyal medya planı nasıl tasarlanır? Yüzlerce şirket ve işletme sosyal medyada oldukça ilginç bir varlığa sahip . Bununla birlikte, birçoğu bu konudaki stratejileri konusunda hala belirsizdir. Yani, neyi neden yaptıklarını veya neyi yaptıklarını hala bilmiyorlar.

Çok fazla doğaçlama var. Buna bir örnek, markaların oluşturduğu çok sayıda IGTV kanalına bakmak olabilir . Yeni alet, yeni oyuncak. Bu neden oluyor? Temel olarak iki nedenden dolayı: trend dalgasını sürme ihtiyacı ve sağlam bir Sosyal Medya Planının olmaması .

Bu yazıda, belirlenen Pazarlama hedeflerine ulaşmak için çok önemli olan bu soruyla nasıl yüzleşeceğimizi göreceğiz .

instagram erisim arttirma instagram etkilesim arttirma 2021 1
Instagram Erişim Arttırma Eğitimi Şimdi SADECE 99₺
HEMEN SATIN ALMAK İÇİN TIKLA!

Güncel ve Etkili Bir Sosyal Medya Planı Yapmaktan Başarısız Olmayacak Adımlar

Öncelikle Sosyal Medya planının ne olduğunu tanımlayalım : Bir sosyal medya stratejisinin ana noktalarını anlatan bir belgedir . Dijital Pazarlama hedefleri ve iş planı ile uyumlu olmalıdır.

Ve genellikle gözden kaçan temel bir şey var: ENTEGRAL olmak zorunda. Yani sosyal medya planı bölümler halinde yapılandırılmıştır. Her biri diğerine zincirlenmeli, bir ilişkisi olmalı. Uyum içinde oynaması gereken bir takım.

Markanın, Web’in ve platformların teşhisi

Teşhis koymak için analiz etmek, araştırmak gerekir. Bir sürü soru sormanız gerekecek. Bazılarını burada listeleyeceğiz:

 • Markanın genel bir iletişim veya pazarlama planı var mı?
 • Bu plan nasıl işliyor? Sorunlar nerede?
 • Halihazırda devam eden bir sosyal medya planınız var mı? Neden değiştirmek istiyorsun?
 • Hedef kitleniz nedir?
 • Ürününüz nasıl satılıyor veya hizmetiniz nasıl sözleşmeli?
 • Bir satış hunisi zaten uygulandı mı?
 • Şimdiye kadar internette ne yaptın? Bu işe yaradı mı?
 • İnternette konuşuluyor mu? Nerede ve ne söylenir?
 • Rekabet kim?
 • Yarışma sosyal ağlarda ne yapıyor, hangilerini kullanıyor, nasıl yapıyor? 
 • Bu markanın sektördeki diğer markalardan farkı nedir?
instagram erisim arttirma instagram etkilesim arttirma 2021 1
Instagram Erişim Arttırma Eğitimi Şimdi SADECE 99₺
HEMEN SATIN ALMAK İÇİN TIKLA!

Etkili bir Sosyal Medya planı oluşturmak için gerekli olan bir soruyu da atlamak: Şirketin veya işletmenin amaçları nelerdir? Her zaman bu noktayı gözden geçirmeli ve bu konuya odaklanarak planlamayı güncellemelisiniz.

İşletmenin amaçlarından birinin belirli bir alanda pazar payını artırmak olduğunu varsayalım. Bu hedefin peşinden gitmek için sosyal medya pazarlama planının geliştirilmesi gerekiyor.

Burada sadece bazı sorular sorduğumuzu açıklığa kavuşturmak gerekiyor, ancak Web (marka zaten bir siteye sahipse) ve sosyal platformlar hakkında başka sorular sormak için birçok olasılık var. Web, kendisinden bekleneni yerine getirmeye hazır mı? SEO düzeyinde iyi çalıştı mı? Hangi anahtar kelimeler dahil edilmelidir? Nasıl bir kullanıcı deneyimi sunuyor, marka hangi sosyal ağlarda yer almalı, neden? 

Strateji Tasarımı

Toplulukları beslemeye mi ihtiyacınız var? Farkındalığı artırın mı? Potansiyel müşteriler edinin mi? Kitle hakkında daha fazla bilgi edinin mi? Sosyal Medya hedeflerinizi tanımlarken spesifik olmanız önemlidir. Aynı zamanda gerçekçi oldukları, yani pratik olarak imkansız şeyleri (onlara ulaşmayı teklif ettiğiniz zamanla ilgili olarak bile), ulaşılabilir, ölçülebilir ve belirli bir süre içinde istemediğiniz.

sosyal medya planı oluşturma, sosyal medya planı nasıl oluşturulur, instagram içerik planı oluşturma

Pazarlama Uzmanlarının bir makalesine göre ,

Takip etmeye karar verdiğiniz hedef, benimseyeceğiniz stratejileri ve izlemeniz gereken performans ölçütlerini belirleyecektir. Bu kapsamlı hedefe sahip olduktan sonra, ilgili metrikleri belirlemeye, strateji oluşturmaya ve içerik oluşturmaya başlayabilirsiniz.

İÇERİK PLANINI tanımlamanın zamanı geldi. İlk soru, çeşitli faktörlere göre markanın hangi sosyal ağlarda bulunacağına karar vermektir Bu, yenilikleri düşünmenin ve mümkün olduğunca güncel bir plan oluşturmanın zamanıdır.

Milyonlarca aktif kullanıcı sayısına göre Nisan 2018’e kadar Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en popüler sosyal platformların sıralamasıdır. 2.2 milyar kullanıcıyla podyumu Facebook üstleniyor . Onu 1,5 milyar ile YouTube, 1,3 milyar ile WhatsApp ve 1,3 milyar ile Facebook Messenger takip ediyor. Hepsi mesajlaşma uygulamalarıdır.

Instagram 800 milyar aktif kullanıcı ile sadece yedinci sırada yer alıyor. Belki de daha erken ortaya çıkacağını umuyordunuz. Ancak bu istatistikler tüm gerçekleri yansıtmamakla birlikte bir eğilim göstermektedir.

En azından, Facebook’un markanız için kullanacağınız sosyal ağlar içinde olması gerektiğini bilmemize yardımcı olur WhatsApp veya bir YouTube kanalında da bir strateji düşünebilirsiniz. Her şey, ürün veya hizmetle ilgili hedeflere, hedef kitleye ve diğer faktörlere bağlıdır.

Hedef kitleniz Instagram kullanmıyorsa, planınızdan çıkarın. Tüm markalar kullanıyor diye orada olmanıza gerek yok. Müşterilerinizin veya potansiyel müşterilerinizin olduğu yerde olmalısınız.

Planınıza dahil edeceğiniz sosyal ağları seçtikten sonra, strateji veya planı organize bir şekilde bir araya getirmeye hazır olacaksınız. Bunun için Sosyal Medya Planınızı adım adım tanımlamak için İndirilebilir Kontrol Listesi makalemizi öneriyoruz . İsterseniz bu kontrol listesini doğrudan bu bağlantıdan indirebilirsiniz .

instagram erisim arttirma instagram etkilesim arttirma 2021 1
Instagram Erişim Arttırma Eğitimi Şimdi SADECE 99₺
HEMEN SATIN ALMAK İÇİN TIKLA!

Planınızın güncellenmesi için dikkate alacağınız trendler nelerdir? 

 • Sosyal dinleme. Markanız, ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında söylenenleri takip edin. Ayrıca yarışmadan. İyi veya kötü tüm yorumlara cevap verin. Bu yeni değil, ancak daha fazla kullanıcı ve önemli sayıda ağ olduğu için bu noktayı gözden kaçırmamak gerekiyor.
 • Canlı yayın ve video. Kuşkusuz anın trendi video içeriğinde ve canlı yayında. Tekrar söylüyoruz: YouTube kullanımını değerlendirmeniz veya Facebook veya Instagram’ın video kaynaklarından faydalanmanız gerekiyor.
 • Etkileyici PazarlamaBu tür pazarlama, kötü tahminlere rağmen büyüyor. Bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak ve uygulamaya başlamak gerekir.
 • Hızı ayarlamak için Facebook’u kullanın 
 • Mesajlaşma platformlarında daha fazla etkileşim. Mesajlaşma uygulamalarının kullanımı artıyorsa, onlarla çok daha fazla etkileşim kurmamız gerekecek. WhatsApp’a bir strateji ekleme olasılığını neden düşünmüyorsunuz?
 • Instagram hikayeleri. Bu aracı kullanmak (planınıza Instagram dahil edilmişse) neredeyse zorunludur. Hikayelerde yer almak müşterilerin kafasında kendini tekrar etmek, takipçi sayısını arttırmak ve hatta satış yapmaktır.
 • Arttırılmış gerçeklik. Bu belki de sosyal medyanın geleceği. Kullanıcılar sadece bir akıllı telefon ile bu deneyimin tadını çıkarabilirler. Snapchat’in Lens Studio’su, markaların AR deneyimleri yaratmasının kapılarını şimdiden açıyor.
instagram erisim arttirma instagram etkilesim arttirma 2021 1
Instagram Erişim Arttırma Eğitimi Şimdi SADECE 99₺
HEMEN SATIN ALMAK İÇİN TIKLA!

Metrikler ve Değerlendirme

Sosyal medya planınızı uyguluyorsunuz. Her şey orada bitmiyor. Sonuçların ne olduğunu bilmek ve gerekli ayarlamaları yapabilmek için bazı metrikleri yakından izlemeniz gerekecek . Bu aynı zamanda bir Sosyal Medya planının tasarımının bir parçasıdır.

Bu grafikte, üç gösterge kategorisinin bir özetini görebilirsiniz: Dönüşüm ve Sonuç, Etkileşim ve Kapsam, Topluluk ve Yönetim.

Bu makalenin amacı, çok daha fazla derinliği hak eden bu soru üzerinde durmak değildir. Ama bir örnek görelim.

Varsayımsal durum: Amacınız markanızın bilinirliğini artırmaktır. Sebepler birkaç olabilir: önemli miktarda pazar payı kaybetmiş olmanız veya yeni bir hedef pazara ulaşmaya çalışıyorsunuz veya yeni bir ürün veya hizmet piyasaya sürüyorsunuz.

sosyal medya planı oluşturma,
instagram içerik planı, sosyal medya, sosyal medya planlama nasıl yapılır

Hangi metrikleri izleyeceksiniz? Eh, tüm gösterge kategorilerinin bir karışımı olacak:

 • Gönderi başına ortalama erişim
 • Sosyal medyadan web sitesi trafiği
 • takipçi sayısı
 • Marka sözü sayısı
 • Katılım seviyeleri (beğeniler, eylemler, yorumlar, yanıtlar vb.)
 • Ses yüzdesi (rakibe göre marka kapsamı)

Bu ölçümlerin çoğuna Facebook Insights ve Google Analytics gibi ücretsiz araçlardan erişilebilir. Etkili olması için takip organize edilmelidir. Bir uyumsuzluk olduğunda, hemen çözebiliriz. Bu nedenle neyi ne sıklıkta ölçeceğimiz konusunda net olmak çok önemlidir.

instagram erisim arttirma instagram etkilesim arttirma 2021 1
Instagram Erişim Arttırma Eğitimi Şimdi SADECE 99₺
HEMEN SATIN ALMAK İÇİN TIKLA!

Author

İsmail Ali Gökçek

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir