.....................

İşletmelerin marka olabilmesi, kazançlarının artması için 15 yıllık tecrübeyi 2020 itibariyle online olarak hizmet vermekteyiz.
Online satış pazarlama danışmanlığı olarak fayda sağlamaya devam ediyoruz.

Bize Ulaşın
dijital pazarlama sosyal medya

Viral Nedir? Viral Olmak Ne Anlama Gelir? 5 Büyük İpucu

viral nedir viral olmak ne demek

Viral Nedir? Kelime anlamı virüs olarak adlandırılır. Viral manasında yayılmak, dağılmak anlamında olduğundan dolayı salgın, virüs olarak geçer. Ama viralın bir de dijital medya üzerinde başka bir manası mevcuttur.

viral nedir viral olmak ne demek
Viral Nedir ?

Sosyal medyayı artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline getirdik. Her gün arkadaşlarımız ve ailemizle hızlıca kaydırırız, tıklarız, beğeniriz ve gönderileri paylaşırız. Bu, takipçilerle ve popülerliği artabilecek ve ‘viral’ olarak kabul edilebilecek içerik oluşturan tanıdıklarımızla paylaşmamızdaki dürtüdür. Peki Viral nedir?

Viral nedir ?

Viral nedir? İnternette ‘viral’ olmak; bir haberin, bir görüntünün veya bir videonun sosyal medyada binlerce ya da milyonlarca kişiden paylaşılarak birkaç saat içinde popüler hale gelmesi anlamına gelir. Sanırım viral nedir sorusuna bu doğru bir cevap olur. Popülerliği nedeniyle, ‘viral’ içerik genellikle çevrimiçi haber kanalları tarafından alırlar ve olay TV’de bahsederler. Bu sadece viralliğini artırmaya hizmet eder.

“Viral”, markaların ürünlerini ve hizmetlerini tanıtmak için pazarlama kampanyalarında sıklıkla bir strateji olarak kullanırız. Tüketiciler, bir ürün veya hizmet hakkındaki bilgileri sosyal ağlarında diğer insanlarla paylaşarak çalışır.

Genellikle viral içeriğin ömrü kısadır. En iyi ihtimalle sadece günler veya birkaç ay boyunca konuşuruz.

Viral hale gelen içerik / kampanya örnekleri

Son zamanlarda, bir yumurta resminin sosyal medya platformu Instagram’da en çok beğenilen görsel haline geldiği ve realite TV yıldızı Kylie Jenner’ın rekorunu kırdığı haberi geldi . Bu arada Instagram hesabı @ world_record_egg, tarafından yayınlanan fotoğraf bugüne kadar 48 milyondan fazla beğeni aldı, bu da onun küresel üne kavuşmasına ve sosyal medyadaki sohbetleri artırmasına neden oldu.

10yearchallenge viral içeriğin başka bir örneğidir. Son zamanlarda ünlüler, on yıl içinde nasıl değiştiklerini vurgulayarak 10 yıl öncesinden fotoğraflarını yayınlamaya başladılar. Hayranlarının ayak izlerini takip etmesi uzun sürmedi ve şimdi neredeyse her Instagram hesabında
#10yearchallenge fotoğrafı görebilirsiniz.

Viral içerik oluşturmanın temel bileşenleri nelerdir?

Viral olmak sadece bir şans meselesi değil, içeriğin tüketicisi için güçlü duygusal deneyimler yaratan stratejik pazarlama ve iletişim kampanyaları geliştirmenin bir sonucudur. Pazarlama profesyonellerinin içeriklerinin / kampanyalarının paylaşıldığından emin olmak için uyduğu temel unsurlar şunları içerir:

  • Doğru platformu kullanmak – örneğin, haberleri paylaşıyorsanız en iyi platform Twitter, bir video veya resimse – Instagram
  • Hedef kitlenizi tanımak – sizi sosyal medyada takip eden kişilerin içeriğiniz için doğru kitle olup olmayacağını düşünün. Eğer değilse, muhtemelen arkasına biraz ödeme yapmayı düşünebilirsiniz.
  • Bir amaca sahip olmak – çoğu viral sosyal medya kampanyası ya eğlenceli ya da bilgilendiricidir
  • Duygu uyandırın – sosyal medya kampanyalarını kullanarak kitlenin ilgisini çekmenin en iyi yollarından biri, ilişkilendirebilecekleri duyguları uyandırmaktır.
  • Zamanlamayı düşünün – içeriğinizi doğru zamanda yayınlamak ve paylaşmak, bu beğenileri ve paylaşımları almak istiyorsanız çok önemlidir.

Author

İsmail Ali Gökçek

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir