.....................

İşletmelerin marka olabilmesi, kazançlarının artması için 15 yıllık tecrübeyi 2020 itibariyle online olarak hizmet vermekteyiz.
Online satış pazarlama danışmanlığı olarak fayda sağlamaya devam ediyoruz.

Bize Ulaşın
dijital pazarlama sosyal medya

Viral Pazarlama Nedir? Ne Anlama Gelir? 2021 Viral Pazarlama Tüyoları

Viral pazarlama nedir ? Her gün viral pazarlama, yeni bir viral video ve ışık hızında yayılan içerik hakkında her şeyi duyuyoruz. Ama tam olarak viral pazarlama nedir? Nasıl viral olunur? Bir içeriği bir şekilde bir hit yapan viral reklam, viral kampanyalar veya sadece şans yüzünden mi başarılı olur?

Viral içeriğin arkasında genellikle iyi tasarlanmış bir viral strateji vardır. Ancak virallik kısmen şans, yaratıcılık ve hazırlıktan kaynaklanır. Bu kavramı biraz daha iyi inceleyelim. Bu kavramın tanımını, viral bir kampanyanın nasıl çalıştığını ve viral pazarlamanın avantajlarını açıklayacağım göstereceğim.

viral pazarlama, viral pazarlama nedir, viral pazarlama nasıl kullanılır, viral pazarlama nasıl yapılır
Viral Pazarlama Nedir ?

Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama, bir markanın veya ürünün potansiyel satışını virüs gibi yani hızla ve insandan insana yayılan mesajlarla ilgi uyandırabilen ve potansiyel satışını sağlayabilen pazarlamadır. Buradaki fikir, içeriği paylaşmayı seçen kullanıcıların kendilerinin olmasıdır.  

Hızları ve paylaşım kolaylıkları nedeniyle, sosyal ağlar bu tür pazarlamanın doğal yaşam alanıdır. Son dönemlerin en yaygın örneği , YouTube’da daha sonra Facebook, Twitter ve diğer kanallarda paylaşılan duygusal, şaşırtıcı, komik veya benzersiz videoların oluşturulmasıdır.

Virallığın iki ucu keskin bir kılıç olabilir. Bu tür bir kampanyada, kontrolün büyük bir kısmının kullanıcıların eline geçtiğini unutmamak gerekir. Aynı zamanda ve mesajın yanlış yorumlanma veya parodiye alma riski bulunduğunu da düşünmelisiniz. Öte yandan, başarılı bir viral kampanya markanızın sonuçları için mucizeler yaratabilir. 

Viral Pazarlamada Kampanya Nasıl Çalışır?

Teoride, viral bir pazarlama kampanyasını yürütmek çok basittir. Hedefiniz için çekici olan bir video veya başka türde bir içerik oluşturun, internete koyun ve tanıtın. Formda, yapabileceğiniz tek şey sigortanın yanmasını ve kullanıcıların deli gibi paylaşmaya başlamasını beklemek.

Viralite bazı durumlarda tesadüfen meydana gelir. Örneğin, bir video özel bir kullanıcı tarafından yüklendiğinde, aniden popüler hale gelir ve internet ‘in her yerinde dolaşmaya başlar.

Marka videoları için dağıtım stratejisine gelince, iki tür vardır: gösterilen veya gizli . Birincide, kullanıcı reklamı veya markalı içeriği izlediğinin ilk andan farkındadır. İkincisinde ise markanın katılımı gizlidir ve ancak daha sonra ortaya çıkar.

Gizli pazarlama tekniklerini uyguladığınızda, viral kampanya aleyhinize dönebilecektir. Bu nedenle kullanıcının kandırılmış veya aldatılmış gibi hissetmemesi için çok dikkatli olmalısınız.

Hangi stratejiyi seçersek seçelim, asla “spam” haline gelmemeyi veya içeriği paylaşırken aşırıya kaçmamayı unutmayın. Mesajı defalarca tekrarlamak yerine, en iyi strateji; mükemmel yeri ve zamanı bulmak ve “viral kaynaşmanın” kendisini aydınlatmasına izin vermektir.

Viral Pazarlamanın Avantajları

Düşük maliyetli. 

Viral kampanyaları karakterize eden şey, kullanıcıların işin önemli bir bölümünü marka için düşük maliyetle yapmasıdır. Reklam veya medya alanı satın almaya gerek yoktur. 

Büyük erişim potansiyeli.  

İnternetteki viral bir video, bir ton para yatırmadan büyük bir uluslararası izleyici kitlesine ulaşma yeteneğine sahiptir. Bu nedenle, küçük bir şirket veya hatta özel bir birey son derece viral hale gelir. 

İstilacı değildir.

 Viral pazarlamada, sosyal medya kullanıcısı, içeriğe katılma ve paylaşma kararını veren kişidir, bu nedenle markanın istilacı olarak karşımıza çıkma olasılığını azaltır. Bunun gibi, markanın algısı ve etkileşim, daha klasik reklam biçimlerine kıyasla önemli ölçüde daha iyidir. 

Markanızı oluşturmanıza yardımcı olur.  

Yaratıcılık açısından gerçekten hedefe ulaşırsak, kullanıcıların kendileri paylaşmaya karar verdikleri ve dolayısıyla markanızla kişisel bir bağlantı kuracak kadar inanılmaz içerikler oluşturuyoruz. Marka bilinci ve farkındalık söz konusu olduğunda şüphesiz son derece güçlü bir araçtır. 

Author

İsmail Ali Gökçek

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir